Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

1pytanie

Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?

"Mikroorganizmy mogą być samolubne, złośliwe lub skłonne do poświęceń" - twierdzi dr Dominika Włoch-Salamon z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. "Nie w takim stopniu jak u człowieka, ale i wśród nich można zaobserwować różne zachowania społeczne".
więcej o Czy organizmy jednokomórkowe wiodą życie towarzyskie?

Jak kiedyś obchodzono Zaduszki i Wszystkich Świętych?

Listopad rozpoczyna się świętami głęboko zakorzenionymi w tradycji. Dochodzi do nich jeszcze Halloween, mający odmienny charakter. Skąd one wszystkie się wzięły? Jak je dawniej celebrowano? Na te pytania odpowiada prof. Andrzej Szyjewski z Instytutu Religioznawstwa UJ.
więcej o Jak kiedyś obchodzono Zaduszki i Wszystkich Świętych?

Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat?

Badania dawnego klimatu służą współcześnie m.in. do wyciągania wniosków dotyczących globalnego ocieplenia. Ale w jaki sposób badacze potrafią ustalić czy sto, tysiąc, milion lat temu panowała np. susza lub wysoka wilgotność?
więcej o Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat?

1pytanie: Dlaczego naukowcy tworzą GMO?

Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) to temat kontrowersyjny, wzbudzający sprzeciw części opinii publicznej, a jednocześnie zachwyt niektórych badaczy. Co ich motywuje? – odpowiada Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin.
więcej o 1pytanie: Dlaczego naukowcy tworzą GMO?

1pytanie: Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? [infografiki]

Kleszcze, meszki, komary, osy – dobrze znamy nieprzyjemne niespodzianki, jakie mogą nas spotkać ze strony tych zwierząt. Rośliny wydają się dużo bezpieczniejsze, ale czy na pewno takie są? Wyjaśnia i przestrzega dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o 1pytanie: Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? [infografiki]

1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?

Ponad 100 lat temu, w odległych górach Kanady odnaleziono świetnie zachowane skamieniałości. Ich cechą szczególną jest zdumiewający, wręcz przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction, wygląd stworzeń, które odcisnęły się w skałach. O tym fenomenie opowiada prof. M. Adam Gasiński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ
więcej o 1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?

1pytanie: Czym zajmuje się biohistoria?

Czy historię można powiązać z przyrodą? Okazuje się, że tak, jeśli połączyć nowoczesne metody i interdyscyplinarne podejście scalające narzędzia biologii, historii, archeologii oraz geografii. W rezultacie powstaje pionierska dyscyplina zwana biohistorią. Szerzej wyjaśnia ten termin dr Adam Izdebski z Instytutu Historii UJ.
więcej o 1pytanie: Czym zajmuje się biohistoria?

1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?

Wydaje się, że w dzisiejszych miastach potrafimy samodzielnie świetnie radzić sobie w życiu. Czy już nie potrzebujemy sąsiadów? Odpowiada dr Karol Kurnicki z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o 1pytanie: Dlaczego potrzebujemy społeczności sąsiedzkich?