Mroczne? Ekstremalne? Odlotowe? Jakie było w rzeczywistości średniowiecze?

14.09.2018
Z czym kojarzy wam się średniowiecze? Ten blisko tysiącletni okres w historii świata nie cieszy się dobrą sławą. Dlaczego tak jest i czy faktycznie średnie wieki były mroczne, na to pytanie odpowiada dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ. Zapraszamy do lektury I części rozmowy.
więcej o Mroczne? Ekstremalne? Odlotowe? Jakie było w rzeczywistości średniowiecze?

Wypalenie zawodowe od A do Z

14.09.2018
Ciągły pośpiech, rozwój konkurencyjności, wzrost tempa życia i pracy, postęp technologiczny, nadmiar informacji – to wszystko powoduje przeciążenie psychologiczne, z którym muszą zmagać się osoby aktywne zawodowo. Czy zagraża nam wszystkim? Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Jak środowisko pracy wpływa na nasze funkcjonowanie emocjonalne i poznawcze?
więcej o Wypalenie zawodowe od A do Z

Jak wyglądały okolice dzisiejszego Krakowa 100 milionów i 100 tysięcy lat temu?

31.08.2018
Spacerując po krakowskim Rynku czy biwakując w podkrakowskim lesie zadajemy sobie czasem pytanie: jak to miejsce wyglądało w przeszłości? Postanowiliśmy w tę przeszłość zagłębić się bardzo mocno - aż do czasów, gdy na Ziemi królowały dinozaury. Pomocy udzielili nam eksperci z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Jak wyglądały okolice dzisiejszego Krakowa 100 milionów i 100 tysięcy lat temu?

Halluksy – czyli jak niszczymy swoje stopy

16.08.2018
Halluksy to przypadłość dobrze znana niejednemu z nas. Mimo to wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy, które w następstwie przeobrażają się w nieprzyjemną, bolesną i często trudną do zwalczenia deformację stopy.
więcej o Halluksy – czyli jak niszczymy swoje stopy

Smartfon zamiast kilofa. Archeologia w XXI wieku

06.08.2018
Doktorant z Instytutu Religioznawstwa UJ został laureatem „Diamentowego Grantu”, a jego projekt dotyczył sztuki naskalnej rejonu Kondoa w Tanzanii w perspektywie archeologiczno-etnologicznej. W czerwcu w centralnej Tanzanii, w rezerwacie Swaga Swaga w regionie Kondoa Grzelczyk odkrył malowidła skalne.
więcej o Smartfon zamiast kilofa. Archeologia w XXI wieku

Kosmiczne cząsteczki-duchy

30.07.2018
Po raz pierwszy badacze wykazali źródło neutrin poza naszą galaktyką. Ultralekka i słabo dostrzegalna cząsteczka elementarna, dzięki obserwacjom promieniowania gamma znalazła swoje źródło w galaktyce TXS 0506+56 czyli w tzw. blazarze.
więcej o Kosmiczne cząsteczki-duchy

Dlaczego tak trudno znaleźć czterolistną koniczynę?

23.07.2018
Słyszeliście o ciągu Fibonacciego? Wiedzieliście, że jest on obecny w otaczającym nas świecie? Naukowcy nie wiedzą jeszcze dlaczego Matka Natura tak sobie upodobała cyfry i liczby ciągu Fibonacciego, faktem jest jednak, że zasługuje on na kilka słów wyjaśnienia.
więcej o Dlaczego tak trudno znaleźć czterolistną koniczynę?

10.07.2018
Głośnym echem w świecie znawców polskiej literatury odbiło się odnalezienie pochodzącego z 1542 roku, drukowanego wydania utworu „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Sprawę komentuje prof. Maciej Włodarski z Katedry Literatury Staropolskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
więcej o Mistrz Polikarp dyskutuje ze Śmiercią – prof. Maciej Włodarski o odnalezieniu nieznanego wydania utworu