Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań

14.08.2017
Płodność kobiety kształtują dwa hormony: estrogen i progesteron. Mają one pierwszorzędne znaczenie w dojrzewaniu, wpływają na zapłodnienie i rozwój płodowy potomstwa. Niestety mają one też ciemną stronę – odgrywają ważną rolę w rozwoju nowotworów: piersi, jajników i macicy. Czyżby ewolucja „nie popisała się”, oddając nam do użytku coś, co z jednej strony tworzy życie, a z drugiej – zabija?
więcej o Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań

Dwadzieścia lat po wojnie na Bałkanach

02.08.2017
W latach 1991-1995 między Chorwatami i Serbami toczyła się krwawa wojna domowa, która pochłonęła ponad 100 tysięcy ofiar, głównie cywilów. Od jej zakończenia trwają wysiłki zmierzające do zakopania podziałów i normalizacji. Jak to się udaje?
więcej o Dwadzieścia lat po wojnie na Bałkanach

Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?

28.07.2017
Dla kobiecej stopy nie lada wyzwaniem jest całodniowe chodzenie w obcasach. Co tak naprawdę dzieje się z nogami w trakcie tego (wbrew pozorom) skomplikowanego procesu? Na to i inne pytania odpowiada dr hab. n. med. Artur Gądek – ortopeda i traumatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
więcej o Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?

Podróże z nauką w walizce

20.07.2017
Wszędzie można się natknąć na "coś" naukowego. Czasem wystarczą dwa kroki, by zobaczyć, jak w kuchni monotlenek diwodoru zmienia swój stan skupienia. Ale gdybyście mieli ochotę na dalsze i może nieco bardziej ekscytujące wyprawy, podpowiadamy piętnaście celów podróży, o których pisaliśmy na www.NAUKA.uj.edu.pl.
więcej o Podróże z nauką w walizce

Nowa jakość kremów do opalania

18.07.2017
W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, że stosowane latem kremy do opalania mogą spowodować wystąpienie szkodliwych efektów ubocznych. Grupa badaczy z Wydziału Farmaceutycznego UJ pod kierunkiem prof. Elżbiety Pękali rozpoczęła właśnie poszukiwania nowych związków, które skutecznie zabezpieczałyby naszą skórę, nie narażając nas na działania niepożądane.
więcej o Nowa jakość kremów do opalania

Jak rozgryźć drewno? – rzecz o recyklingu

14.07.2017
Zdecydowana większość materii organicznej, wytwarzanej na świecie, przechowywana jest w drewnie. Dlaczego więc, mimo corocznej produkcji ogromnych ilości tego kłopotliwego do rozłożenia surowca, nie zasypują nas stosy martwego drewna? Zagadnieniem tym zajmuje się dr Michał Filipiak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, który bada mechanizmy rządzące naturalnym recyklingiem.
więcej o Jak rozgryźć drewno? – rzecz o recyklingu

Gdzie diabeł nie może… tam spektrometr pośle

11.07.2017
Co łączy alkomat, odkrycie Mgławicy Oriona i rezonans magnetyczny? Wydawałoby się, że hasła te nie mają ze sobą wiele wspólnego. A jednak… Wszystkie one mają do czynienia ze spektroskopią, która mierzy oddziaływanie światła (nie tylko tego widzialnego) z materią, rozumianą jako zbiorowisko atomów i cząsteczek.
więcej o Gdzie diabeł nie może… tam spektrometr pośle

Jak pogoda w kosmosie wpływa na nasz świat?

06.07.2017
Czy można przewidzieć pogodę w kosmosie? Jakie czynniki na nią wpływają? I w końcu jaki ma wpływ na warunki na Ziemi? Na te pytania odpowiada dr hab. Grzegorz Michałek z Obserwatorium Astronomicznego UJ.
więcej o Jak pogoda w kosmosie wpływa na nasz świat?