Konkurs na Mądrą Książkę Roku 2015!

Ogłoszono nominacje w konkursie na Mądrą Książkę Roku 2015! Strona www.nauka.uj.edu.pl jest w imieniu UJ jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Celem konkursu, w ramach którego zostanie przyznana nagroda, jest promowanie książek opowiadających o nauce, których poziom merytoryczny i edytorski może być wzorem dla autorów i wydawców.

Choć w ostatnich latach półki naszych księgarni zapełniły się książkami popularnonaukowymi lub takimi, które do tego miana pretendują, to ich bardzo zróżnicowany poziom utrudnia przeciętnemu czytelnikowi wybór wartościowych pozycji. Niełatwe zadanie czeka również rodziców i nauczycieli, którzy przy pomocy literatury popularnonaukowej pragną rozbudzać pasje dzieci i młodzieży. Publikacje zawierające błędy lub pseudonaukowe teorie mogą pozostawić w umysłach czytelników nieprawdziwą wiedzę o świecie. Z kolei te nieatrakcyjne pod względem edytorskim już na wstępie odpychają i zrażają, zwłaszcza najmłodsze pokolenie.

Stąd wzięła się idea ustanowienia wspólnie przez Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa (prowadzącą między innymi portal Mądre Książki) oraz Uniwersytet Jagielloński nagrody dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w roku 2015. Patronat nad nagrodą objął prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nominacje

W pierwszym etapie konkursu recenzenci i redaktorzy strony Mądre Książki, na podstawie swej wiedzy i dokładnego monitoringu rynku książki popularnonaukowej wytypowali 10 książek dla dorosłych i 5 dla młodych czytelników. To pozycje, które nie tylko były popularne w ubiegłym roku, ale przede wszystkim spełniają najwyższe standardy literatury popularnonaukowej i stanowią ważne pozycje dla wszystkich miłośników wiedzy o otaczającym nas świecie. Spośród tych nominacji zaproszeni członkowie jury wybiorą laureata w każdej z przedstawionych kategorii. Zwycięzcy otrzymają tytuł Mądrej Książki Roku 2015, a uroczystość przyznania nagród odbędzie się 19 kwietnia 2016, w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris".

Regulamin konkursu oraz inne informacje dostępne są na stronie Mądra Książka Roku.

Nominowane książki dla dorosłych

• Człowiek. Biografia, Robin Dunbar, Wydawnictwo CCPress
  • Neandertalczyk.W poszukiwaniu zaginionych genomów, Svante Pääbo, Wydawnictwo Prószynski i Sk-a
  • Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?, Frans de Waal, Wydawnictwo CCPress