Najlepsze w 2016!

Które z artykułów na www.nauka.uj.edu.pl były najpopularniejsze? Do których wracaliście? Przedstawiamy "Top 15" minionego roku.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Najpopularniejsze teksty w 2015 >>

PIERWSZA PIĄTKA

1. Jezioro poza zasięgiem - mimo że tekst ukazał się w grudniu, szturmem zdobył pierwszeństwo. Zobaczcie opowieść o najbardziej zagadkowym jeziorze na naszej planecie - jeziorze leżącym 4 km pod powierzchnią Antarktydy.

2. Z naukowcami o nauce - to w zasadzie nie jeden artykuł, ale obszerna publikacja, 37 pasjonujących wywiadów z naukowcami UJ.

3. „Zabronione – dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców - artykuł podsumowujący warsztaty online Szkoły Promocji Nauki. W nim odpowiedzi na najistotniejsze kwestie dotyczące prawa autorskiego w nauce (FAQ). Zachęcamy do zerknięcia!

4. Jedyny polski dusiciel w tarapatach - czy można pomóc przetrwać dusicielowi? Można, a nawet trzeba! Tym bardziej, jeśli ma się do czynienia z krytycznie zagrożonym gatunkiem, najrzadszym gadem w Polsce.

5. modNAuka - nauka jest trendy i fajnie się ją nosi. Nie w przenośni. Dosłownie. Nie wierzycie!? Zerknijcie na koszulki z serii modNAuka!

Od MIEJSCA 6 DO 15

6. Po co nam gorączka? - tekst, który wprost pokazuje, jak wiedza naukowa przekłada się na naszą codzienność.

7. Twórcza mobilność - "Uniwersytet powinien być źródłem edukacji ogólnej, a nie początkiem kariery zawodowej. Powinien otwierać klapki w głowie..." - podkreśla biolog, prof. Grażyna Jasieńska.

8. Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi - artykuł o odkryciach uniwersyteckich chemików związanych z heparyną, jedną z podstawowych, stosowanych w medycynie, substancji zapobiegających krzepnięciu krwi.

9. Czy i kiedy kobiety lubią macho? - wyzywający tytuł i bardzo poważne badania nad oceną atrykcyjności mężczyzn.

10. O poszukiwaniu sensów - wywiad z romanistką prof. Marcelą Świątkowską, która opowiada o swej karierze, dylematach, osiagnięciach i swoich ulubionych... wykrzyknikach.

11. Jakie niebezpieczne rośliny możemy spotkać w naszym otoczeniu? - rośliny wydają się dużo bezpieczniejsze niż zwierzęta, ale czy na pewno takie są? Przestrzega dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.

12. Małopolska Noc Naukowców na UJ - wydarzenie znane i popularne, zaproszenie do uczestnictwa ilustrowane naukowymi infografikami.

13. Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat? - w jaki sposób badacze potrafią ustalić czy sto, tysiąc, milion lat temu panowała np. susza lub wysoka wilgotność?

14. Mądra Książka 2015 - zwieńczenie konkursu na Mądrą Książkę 2015 - najlepszą książkę popularnonaukową dla dorosłych i dla dzieci. Zobaczcie zwycięzców!

15. Jak zaobserwowano fale grawitacyjne? - Nobel, przełom w nauce, wiekopomne odkrycie - tak skwitował naukowy świat ogłoszoną 11 lutego informację potwierdzającą istnienie fal grawitacyjnych.