Miłośnicy biologii opanowali Kampus UJ

Jakie tak naprawdę są nietoperze? Czy ptaki przez cały rok jedzą to samo? Dlaczego boimy się użądleń? - to tylko niektóre pytania, na które można było uzyskać odpowiedź podczas 6. edycji Nocy Biologów na UJ.

"Noc Biologów skierowana jest do wszystkich miłośników biologii, ale głównie do uczniów podstawówek, gimnazjów czy liceów. Wielu z uczestników wybiera później naszą ofertę studiów. W tym roku na większość zajęć obowiązywała rezerwacja miejsc, cieszyły się  one olbrzymim zainteresowaniem" - wyjaśnia dr Joanna Homa z Zakładu Immunologii Ewolucyjnej UJ, koordynatorka Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ.

W piątek 13 stycznia uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi z biochemią, biologią komórki, genetyką, immunologią, chronobiologią, hematologią, endokrynologią, fizjologią rozrodu, antropologią, neuroanatomią i anatomią porównawczą, biologią bezkręgowców, entomologią, ewolucją strategii życiowych, ekologią czy tematyką związaną z światem roślin. Organizatorzy przygotowali 2 wystawy Motyle rajskie - najpiękniejsze owady świata i Niezwykły świat mrówek. W ramach zajęć można było uczestniczyć w "spotkaniu ze zwierzakami". Była to szansa na spojrzenie w oczy węża, poznanie życia różnych gatunków żółwi oraz przekonanie się, czy kameleony zmieniają kolor.

Noc Biologów po raz pierwszy zorganizowano 6 lat temu z inicjatywy Konferencji Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie zaangażowane są w nią ośrodki zajmujące się biologią z całej Polski. Uniwersytet Jagielloński uczestniczy w festiwalu od samego początku. W tym roku w jego organizację włączył się Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Instytut Zoologii, Instytut Nauk o Środowisku, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Zakład Cytologii i Embriologii Roślin Instytutu Botaniki.