Śródbłonek naczyniowy – o co tyle zamieszania? [video]

Nie ma takiej choroby, która by nie dotykała śródbłonka – twierdzi prof. William Aird z Harvard Medical School, gość Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET).

Naczynia krwionośne rozciągają się wzdłuż całego ciała człowieka, rozwidlając się tworzą sieci, oplatając i przenikając wszystkie struktury organizmu. Ich wewnętrzną warstwę stanowi pojedyncza warstwa komórek śródbłonka naczyniowego.  Na całej swojej powierzchni śródbłonek naczyniowy wytwarza bogaty zestaw przekaźników biologicznych, które przez różnorakie mechanizmy działają lokalnie lub na odległość. Śródbłonkowe przekaźniki regulują czynność układu krążenia, odpowiadają za  przepuszczalność ściany naczyniowej, determinują jej strukturę i przebudowę oraz tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Śródbłonek reguluje również procesy zakrzepowe i zapalne.

Prawidłowo funkcjonujący śródbłonek naczyniowy, odgrywa fundamentalną rolę w utrzymywaniu homeostazy organizmu. Zaburzenia jego czynności prowadzą do rozwoju wielu chorób, do których należą m.in. miażdżyca, cukrzyca i ich groźne powikłania naczyniowe (np. zawał serca, udar mózgu). Dysfunkcja śródbłonka ma również znaczenie w przerzutowości nowotworowej, stłuszczeniu wątroby, chorobach neurodegeneracyjnych i wielu innych.

Lepsze zrozumienie roli śródbłonka w rozwoju poszczególnych chorób, opracowanie skutecznych metod diagnozy dysfunkcji śródbłonka oraz leczenia zaburzeń w jego funkcjonowaniu, może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia wielu różnych chorób.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Profesorem Williamem Airdem, który przybył do Krakowa na specjalne zaproszenie JCET. Dzięki swojej uprzejmości zgodził się na udzielenie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące śródbłonka naczyniowego. Wykład i wywiad, jaki prezentujemy, zbiegły się z trzecią rocznicą utworzenia JCET.

Dodatkowe informacje na temat badań nad śródbłonkiem naczyniowym, prowadzonych w laboratoriach JCET: www.jcet.eu oraz na profilu jednostki na Facebooku.

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]