Czy maszyny nas przechytrzą?

08.12.2022
Miasta i ich sieci transportowe to złożone systemy społeczne. Mieszkańcy szukają sposobów, aby dotrzeć do i z pracy jak najszybciej, najtaniej, najwygodniej. Podejmujemy decyzje: zmieniamy godziny wyjazdu, trasy przejazdu, środki transportu, żeby jak najkrócej stać w korkach czy w zatłoczonym tramwaju. W podejmowaniu takich decyzji coraz lepsza staje się sztuczna inteligencja.
więcej o Czy maszyny nas przechytrzą?
Walka z wirusem HIV. Czy jest szansa na przełom?

08.12.2022
Od wielu lat ludzkość zmaga się z problemem pandemii wirusa HIV, a pomimo ogromnych postępów w nauce jak dotąd nie udało się opracować skutecznej szczepionki. Niemniej jednak na łamach czasopisma „Science” opublikowano wyniki badania, które budzą optymizm środowiska naukowego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr hab. Monikę Bociągę-Jasik z Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ CM.
więcej o Walka z wirusem HIV. Czy jest szansa na przełom?
Czy nasza Planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens?

18.11.2022
W ciągu około 50 lat liczba ludności na świecie podwoiła się i we wtorek 15 listopada 2022 roku przekroczyła osiem miliardów. Wprawdzie tempo wzrostu populacji ludzkiej spada i przewiduje się, że kolejne podwojenie liczebności nastąpi za 200 lat, nie zmienia to faktu, że jest nas coraz więcej. Rodzi to pytanie zadane w tytule - czy nasza planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens? Odpowiedzi w tym temacie udziela prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Czy nasza Planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens?
Dlaczego giną małże (nie tylko w Odrze)?

08.11.2022
Małże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, które żyją na dnie cieków i zbiorników wodnych. Dzięki swojej specyficznej budowie są w stanie filtrować wodę i w formie oczyszczonej oddawać ją do środowiska. Jednak, jako że są organizmami o bardzo ograniczonych możliwościach przemieszczania się, w sytuacji skażenia wody, nie mają szans. O niepokojącym losie małży słodkowodnych i prognozach na ich przyszłość pisze dr Anna Maria Łabęcka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Dlaczego giną małże (nie tylko w Odrze)?
Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana

10.10.2022
W piątek, 7 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatami zostali białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki i dwie organizacje broniące praw człowieka — rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie tej nagrody komentują prof. Joachim Diec i dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana
Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux

06.10.2022
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę francuskiej pisarce Annie Ernaux. Decyzję Akademii komentują dla nas dr hab. Robert Kusek, prof. UJ, z Ośrodka Transnarodowych Badań Literackich i prof. dr hab. Wacław Rapak, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux
Nobel z chemii "kliknięty"

05.10.2022
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Carolyn R. Bertozzi, Mortenowi Meldalowi i K. Barry'emu Sharplessowi za znaczne postępy w chemii kliknięć i w chemii bioortogonalnej. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Aleksandrę Pałasz z Zakładu Chemii Organicznej.
więcej o Nobel z chemii "kliknięty"
Nobel z fizyki dla informatyki kwantowej

04.10.2022
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Alainowi Aspectowi, Johnowi F. Clauserowi i Antonowi Zeilingerowi za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. hab. Jakuba Mielczarka z Instytutu Fizyki Teoretycznej, dr. hab. Szymona Pustelnego, prof. UJ z Zakładu Fotoniki, dr. Tomasza Millera z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz prof. dr. hab. Karola Życzkowskiego z Zakładu Optyki Atomowej.
więcej o Nobel z fizyki dla informatyki kwantowej