Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Inżynieria tkankowa - wielka nadzieja współczesnej medycyny

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Inżynieria tkankowa - wielka nadzieja współczesnej medycyny

Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca

28.08.2017
W kwietniu 2017 roku Mateusz Hołda obronił doktorat, mimo że, był jeszcze studentem medycyny na Wydziale Lekarskim UJ CM. Taka sytuacja zdarzyła się w Polsce po raz pierwszy.
więcej o Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca

Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań

14.08.2017
Płodność kobiety kształtują dwa hormony: estrogen i progesteron. Mają one pierwszorzędne znaczenie w dojrzewaniu, wpływają na zapłodnienie i rozwój płodowy potomstwa. Niestety mają one też ciemną stronę – odgrywają ważną rolę w rozwoju nowotworów: piersi, jajników i macicy. Czyżby ewolucja „nie popisała się”, oddając nam do użytku coś, co z jednej strony tworzy życie, a z drugiej – zabija?
więcej o Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań

Podróże z nauką w walizce

20.07.2017
Wszędzie można się natknąć na "coś" naukowego. Czasem wystarczą dwa kroki, by zobaczyć, jak w kuchni monotlenek diwodoru zmienia swój stan skupienia. Ale gdybyście mieli ochotę na dalsze i może nieco bardziej ekscytujące wyprawy, podpowiadamy piętnaście celów podróży, o których pisaliśmy na www.NAUKA.uj.edu.pl.
więcej o Podróże z nauką w walizce

Czy mumie z Peru przemówią?

14.06.2017
Czy można odtworzyć losy ludzi, którzy nie zostawili po sobie żadnych zapisków? Łukasz Majchrzak, doktorant z Instytutu Archeologii UJ, postanowił to sprawdzić, badając - przy użyciu nowoczesnych metod z dziedziny archeologii, biologii oraz chemii analitycznej - andyjskie mumie kultury Chancay.
więcej o Czy mumie z Peru przemówią?

Nieśmiertelność już za 30 lat?

10.05.2017
Ray Kurzweil, wpływowy futurolog – człowiek, który trafnie przewidział pojawienie się bezprzewodowego internetu, dziś formułuje kolejną, rewolucyjną wizję przyszłości: od 2045 roku człowiek będzie mógł żyć wiecznie. Bzdury! A może Kurzweil ma jakieś przekonujące argumenty na poparcie swego twierdzenia?
więcej o Nieśmiertelność już za 30 lat?

W przestrzeni pytań o przyszłość [video]

26.01.2017
Sztuczna inteligencja, transhumanizm, bionika, nanoboty – jest wiele pojęć dotyczących przyszłości. Każde z nich ukazuje tak nowatorską wizję następnych lat i wieków, że trudno ją ogarnąć za pomocą zestawu myśli i doświadczeń, którymi dysponujemy obecnie.
więcej o W przestrzeni pytań o przyszłość [video]

Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka

09.12.2016
W jakich czasach żyjemy? Kim teraz jest człowiek? Jak można go postrzegać, biorąc pod uwagę wzajemne wpływy człowieka i otoczenia biologicznego? To kwestie, które połączyły dwa pierwsze spotkania krakowskiego „Tygodnia ewolucji”.
więcej o Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka