Przejdź do głównej treści

Badania

Badania

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zajrzyj na stronę:

- Wizytówki naukowe wydziałów i jednostek pozawydziałowych, zestawienie najważniejszych dziedzin i projektów badawczych, sylwetki naukowców i opis naukowych osiągnięć. Dostępna także wersja angielska.

- Projektor Jagielloński - popularnonaukowe artykuły o wybranych projektach badawczych z UJ - migawki z naukowego Uniwersytetu, dotyczące różnorodnych projektów: od humanistycznych po przyrodnicze i matematyczne. Na stronie dwie edycje Projektora, a także wersja angielska (Science Projector z 2014 roku).

- Wywiady z naukowcami - zbiór 37 rozmów z badaczami zatytułowany "Z naukowcami o nauce" (2016) przynosi dużą dawkę emocji, pasji, trudności, chwil sukcesu i chwil porażek, komentarzy, sugestii i inspiracji. A wszystko to z nauką na pierwszym planie!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szczegółowo o badaniach

Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie

Co może zrobić artysta by przekazać w dziele treści symboliczne i filozoficzne? Na to i wiele innych pytań odpowiada dr Paulina Tendera w projekcie badawczym „Nowe Światło. O filozoficznych zagadnieniach współczesnej sztuki światła”.
więcej o Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie

Artystyczne oblicze matematyki

Ada Pałka prowadzi badania, w których nauka łączy się ze sztuką. Przedmiotem jej zainteresowań jest rzutowanie anamorficzne.
więcej o Artystyczne oblicze matematyki

Wielki katalog monet rzymskich

Naukowcy, doktoranci i studenci Instytutu Archeologii UJ, biorą udział w projekcie, którego celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących monet rzymskich, znalezionych na terenach historycznej Małopolski.
więcej o Wielki katalog monet rzymskich

5000 metrów nad poziomem cukru

Na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowany był projekt, który łączył badania naukowe i wyprawy w wysokie góry. Nie byłoby w tym nic oryginalnego, gdyby nie fakt, że zdobywcami szczytów są pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1.
więcej o 5000 metrów nad poziomem cukru

Anioły, demony? Może człowiek? Uwagi o lataniu w średniowieczu.

"Statki żeglujące w powietrzu - czyli o lataniu w średniowieczu" - to tematyka wykładu jaki poprowadził dr Wiktor Szymborski. Poprosiliśmy go o krótką rozmowę dotyczącą tego zagadnienia, tak rozbudzającego wyobraźnię.
więcej o Anioły, demony? Może człowiek? Uwagi o lataniu w średniowieczu.

Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

Najnowsze odkrycie lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania powikłaniom u wcześniaków.
więcej o Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

Komórki macierzyste. Science and fiction

Prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ opowiada w tygodniku „Polityka” o tym, co tak naprawdę potrafią sprawić komórki macierzyste.
więcej o Komórki macierzyste. Science and fiction