Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania

Badania

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zajrzyj na stronę:

- Wizytówki naukowe wydziałów i jednostek pozawydziałowych, zestawienie najważniejszych dziedzin i projektów badawczych, sylwetki naukowców i opis naukowych osiągnięć. Dostępna także wersja angielska.

- Projektor Jagielloński - popularnonaukowe artykuły o wybranych projektach badawczych z UJ - migawki z naukowego Uniwersytetu, dotyczące różnorodnych projektów: od humanistycznych po przyrodnicze i matematyczne. Na stronie dwie edycje Projektora, a także wersja angielska (Science Projector z 2014 roku).

- Wywiady z naukowcami - zbiór 37 rozmów z badaczami zatytułowany "Z naukowcami o nauce" (2016) przynosi dużą dawkę emocji, pasji, trudności, chwil sukcesu i chwil porażek, komentarzy, sugestii i inspiracji. A wszystko to z nauką na pierwszym planie!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szczegółowo o badaniach

Okołoświąteczny rytuał kula

Grudzień – miesiąc emocjonującego oczekiwania oraz świętowania Bożego Narodzenia i nowego roku. A może bardziej czas nieposkromionej konsumpcji, wielkiej ilości (często niepotrzebnych) prezentów dla osób bliższych i dalszych? O grudniowych dylematach pisze Anna Sarzyńska, doktorantka w Instytucie Socjologii UJ.
więcej o Okołoświąteczny rytuał kula

Polska nauka 2016

W obszernym wywiadzie dla RMF 24 prof. Józef Dulak, biotechnolog z UJ, mówi o stanie polskiej nauki, rankingach i indeksach oraz dystansie do najlepszych uczelni świata.
więcej o Polska nauka 2016

Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

Mleko kobiece jest niezwykłym płynem biologicznym – unikalnym i niezastąpionym. „Jest fascynujące. Dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej” – twierdzi Anna Kotlińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
więcej o Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant

Mikroskopijne niesporczaki, a właściwie badania nad nimi, okazały się na tyle istotne, że przyczyniły się do przyznania Piotrowi Gąsiorkowi z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ nagrody Diamentowego Grantu.
więcej o Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant

Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie

Co może zrobić artysta by przekazać w dziele treści symboliczne i filozoficzne? Na to i wiele innych pytań odpowiada dr Paulina Tendera w projekcie badawczym „Nowe Światło. O filozoficznych zagadnieniach współczesnej sztuki światła”.
więcej o Sztuka światła i jej filozoficzne znaczenie

Artystyczne oblicze matematyki

Ada Pałka prowadzi badania, w których nauka łączy się ze sztuką. Przedmiotem jej zainteresowań jest rzutowanie anamorficzne.
więcej o Artystyczne oblicze matematyki

Wielki katalog monet rzymskich

Naukowcy, doktoranci i studenci Instytutu Archeologii UJ, biorą udział w projekcie, którego celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących monet rzymskich, znalezionych na terenach historycznej Małopolski.
więcej o Wielki katalog monet rzymskich