Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Emocje na Copernicus Festival

Emocje na Copernicus Festival

Wykłady, dyskusje, spotkania i koncerty organizowane w ramach tegorocznej, czwartej już edycji Copernicus Festival będą miały na celu ukazanie rozmaitych związków między ludzką emocjonalnością i tworzoną przez człowieka kulturą.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Od 23 do 28 maja potrwa jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń łączących świat nauki i sztuki – COPERNICUS FESTIVAL, którego organizatorami są Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Centrum Kopernika oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego. Uczestnicy festiwalu wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowią się, czy opozycja ‘rozum - emocje’ jest zasadna; czy możliwe są społeczności złożone z istot pozbawionych emocji; czy sztuka jest jedynie sposobem na wyrażanie stanów emocjonalnych, czy też przejawem działania rozumu; jak emocje wpływają na sposób poznawania przez nas świata; czy zwierzęta odczuwają emocje tak samo jak ludzie?

Podczas festiwalu będzie można wysłuchać wystąpień i dyskusji toczonych między światowej sławy naukowcami, filozofami i artystami.

  • W środę 24 maja o godz. 19.00 wykład wygłoszą Hanna i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze „rewolucji afektywnej“ w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20.30).
  • W czwartek 25 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi wybitna psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale, Karen Wynn. Po jej wykładzie odbędzie się debata poświęcona emocjom społecznym.
  • W piątek 26 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi Paul Bloom, wybitny psycholog i popularyzator nauki. Dyskusję o godz. 20.30 przygotowuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
  • W sobotę 27 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi Mark Miodownik, materiałoznawca i autor poczytnych książek popularnonaukowych. Jedna z jego książek „W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu” była nominowana w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową Mądra Książka Roku 2016. Debata o godz. 20.30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.
  • W niedzielę 28 maja o godz. 19.00 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków, Krzysztof Meissner. O godz. 20.30 wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie poświęconej roli emocji w nauce.

​Powyższe wydarzenia odbędą się w Muzeum Narodowym w Krakowie (Al. 3 Maja 1).

 

Więcej informacji o programie na stronach: www.copernicusfestival.com i www.facebook.com/copernicusfestival/

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych