Eksperyment Łańcuchowy: niesamowite, ruchome konstrukcje

Jak przetransportować metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym jak najwięcej praw fizyki? Oto wyzwanie, którego po raz piąty na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej podejmie się ponad 270 zespołów z całej Polski.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Eksperyment Łańcuchowy to inicjatywa promująca praktyczne podejście do nauki fizyki. W konkursie nie ma limitu wiekowego, a jedyne ograniczenie stanowią: wyobraźnia, czas oraz przestrzeń. Finał odbędzie się 27 maja 2017 r. na Kampusie UJ (budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ).

Organizatorzy spodziewają się wizyty ponad  tysiąca osób z całej Polski, którzy przyjadą do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące. Połączone zostaną one w łańcuch i będą kolejno uruchamiane, w celu przetransportowania metalowej kulki. W tym czasie uczestnicy opowiedzą o zjawiskach fizycznych towarzyszących działaniu ich urządzeń.

O co właściwie chodzi?

Urządzenie powinno być zbudowane tak, aby transfer kulki trwał od 20 do 120 sekund i by zmieściło się ono na ławce szkolnej. Projektując machinę uczestnicy mogą wykorzystać dowolną liczbę zjawisk fizycznych, których poziom skomplikowania powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studenci, rodziny, 25+). Prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być prezentowane przez ruch kulki.

„Biorąc udział w Eksperymencie Łańcuchowym, uczymy się działać zespołowo, asertywnie komunikować i zarządzać projektem. To, jak świetnie bawimy się fizyką, można zobaczyć na własne oczy, podczas otwartego dla publiczności finału, kiedy to wszystkie urządzenia zostają połączone w jeden łańcuch i kolejno uruchamiane. W ciągu czterech minionych edycji, łącznie skonstruowano 347 machin!” – mówi Daniel Dziob, koordynator projektu (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

W tym dniu Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej będzie obchodził także Dzień Otwarty, w ramach którego organizatorzy przygotowali wiele ciekawych zajęć, pokazujących potęgę nauk fizycznych, astronomicznych oraz informatycznych.

Zobacz video galerię

Eksperyment Łańcuchowy trailer