Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia

Uniwersytet Jagielloński zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Cafe Nauka Extra. Tym razem rozpracowywać będziemy temat „Imperium Lechitów” – mitycznego mocarstwa, które jakoby miało istnieć na ziemiach polskich, jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku

Po spotkaniu oraz zapis video

Kierując się  hasłem „aby głos nauki był bardziej słyszalny” Dział Promocji UJ i redakcja www.NAUKA.uj.edu.pl wraz z gronem ekspertów zapraszają na spotkanie

„Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia”

Dawno, dawno temu na obecnych ziemiach polskich osiedlili się Ariowie-Słowiani. Kiedyś władali potężnym, azjatyckim imperium Gobi. Ich religią był arianizm, a  chwalebnym czynem, dokonanym już na ziemiach nadwiślańskich, stało się odparcie wojsk Aleksandra Macedońskiego (sic!). Taka jest wizja pradziejów jednego z autorów piszących „nową historię” ziem polskich (Bieszk, Słowiańscy królowie Lechii).  Ale to nie jedyny tego rodzaju głos. Spory zestaw książek, teksty w mediach społecznościowych, filmy na YouTube – wokół nas pojawia się coraz więcej informacji, które starają się potwierdzić, że w Europie, w czasach przedpiastowskich, istniało potężne imperium stworzone przez naszych słowiańskich przodków.

Doniesieniom tym towarzyszą opinie o rzekomej nieuczciwości lub ignorancji naukowców, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości lub wręcz celowo zatajają informacje o starożytnej Polsce. Czy są ku takim wyjaśnieniom jakiekolwiek podstawy? Podstawy opierające się na faktach, rzetelnych analizach, wiarygodnych źródłach? Skąd w ogóle biorą się takie próby weryfikowania historii, poszukiwania w niej narodowej chwały i zarazem oskarżania badaczy przeczących tym „znaleziskom” o spisek i niejasne, negatywne intencje?! Na te i wiele innych pytań będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas czerwcowej Cafe Nauka Extra.

Cafe Nauka Extra, to spotkania, które dotyczą tematów społecznie kontrowersyjnych, zagadnień, o których często wypowiadają się osoby bez odpowiedniej wiedzy, lansując pseudonaukowe teorie i wyjaśnienia. W takim zamieszaniu, głos nauki musi być bardziej słyszalny i podkreślany. Taka jest powinność naukowców i uniwersytetów.

Ciekawe? Zobacz także: Cafe Nauka Extra. Szczepionki z naukowego punktu widzenia

Program

Program spotkania podzielony zostanie na dwie części: wykłady zaproszonych ekspertów oraz pytania i odpowiedzi

1. Łukasz Fabia – „Imperium Lechitów w odmętach internetu”

2. dr hab. Marcin Przybyła – „Tożsamość nasza i ich - archeologia o dziejach narodów”

3. dr hab. Henryk Słoczyński – „Historia wbrew źródłom”

4. Pytania i odpowiedzi

PATRONAT

Mitologia współczesna

sigillum authenticum

Ciekawe? Zobacz także: Życie prywatne arystokracji w XVII i XVIII wieku

Zasady uczestnictwa

Gorąco zapraszając każdego, kogo ciekawi ta tematyka, równocześnie pragniemy podkreślić, że organizacja i przebieg spotkania podlegać będą kilku ograniczeniom, które z całą mocą będziemy wprowadzać w życie.

• Pytania będzie można zadawać tylko przez ich wypisanie na karteczkach i przekazanie organizatorom podczas przerwy. NIE ma możliwości zadawania pytań z sali przez mikrofon, wygłaszania polemiki itp. Przypominamy, że spotkanie ma na celu przedstawienie naukowych faktów w kwestii historii i prehistorii ziem polskich, a nie manifestacją swoich poglądów na tę sprawę.
  • Prosimy o zrozumienie dla takich ograniczeń. Chcemy poruszyć, jak najwięcej zagadnień z tej bardzo różnorodnej dziedziny, wykorzystać czas maksymalnie, zapobiec jałowym dyskusjom, przydługim komentarzom. Wiemy, że to emocjonalny temat, co powoduje, że nasze spotkanie z nauką może przerodzić się w ideologiczny happening. Tego za wszelką cenę chcemy uniknąć.
  • Podobne ograniczenia, w kwestii dyskusji, poruszanych zagadnień będziemy także stosować w mediach internetowych. Głosy wykraczające poza tematykę będą usuwane.
  • Będziemy starali się zadać ekspertom jak najwięcej pytań od Państwa, jednakże nie możemy gwarantować, że każdy znajdzie odpowiedź na swoje wątpliwości, że każde wypisane pytanie (na kartkach lub pod transmisją w internecie) zostanie zadane. Pytania będą losowane. Te, na które odpowiedź już padła lub które nie będą bezpośrednio dotyczyły tematyki spotkania zostaną pominięte.

Organizator: Dział Promocji UJ

Ciekawe? Zobacz również: Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?