Wiadomości TVP: doniosły wynalazek mikrobiologów z UJ

Wiadomości TVP z 5. lipca informują o ważnych badaniach mikrobiologów z UJ. Dzięki ich pracy diagnozowanie sepsy może być skuteczniejsze.

Przełom w dziedzinie badań nad zakażeniem ogólnoustrojowym, czyli sepsą, przynieść mogą odkrycia naukowców z Katedry Mikrobiologii (Wydział Lekarski UJ CM). Obecnie diagnostyka laboratoryjna bazuje na długotrwałej hodowli mikroorganizmów. Zaproponowana przez krakowskich badaczy metoda pozwala ten czas skrócić nawet do 6 godzin. Zwiększa to w znaczący sposób pozytywne rokowania przy leczeniu pacjentów dotknietych tą w wielu wypadkach śmiertelną przypadłością.

Jak podkreśla w rozmwie z reporterem Wiadomości TVP prof. Małgorzata Bulanda: "Nie hodujemy żywego drobnoustroju tylko opieramy badania na metodach genetycznych, czyli wykryciu DNA - swego rodzaju dowodu osobistego drobnoustroju".

Relacja w Wiadomościach TVP

Warto przypomnieć, że przystępne i bardziej szczegółowe informacje o badaniach nad diagnostyką sepsy sumował artykuł zamieszczony w Projektorze Jagiellońskim 2. Dr Tomasz Gosiewski, jeden z członków zespołu badawczego, wyjasniał w nim między innymi: "Już wiemy, jak wykrywać bakterie oraz grzyby bezpośrednio w próbkach krwi pacjentów z objawami sepsy i to bez konieczności prowadzenia czasochłonnej hodowli. Opracowana metoda pozwala wykryć zakażenie we krwi w czasie do sześciu godzin od momentu pobrania próbki krwi. Dysponujemy dwiema odmianami metod: jedna pozwala na zobrazowanie komórek drobnoustrojów w próbce krwi przy wykorzystaniu mikroskopu fluorescencyjnego – FISH (ang. Fluorescent In Situ Hybridization), a druga, tzw. PCR (ang. Polymerase Chain Reaction), bazuje na amplifikacji (namnażaniu) markerowych fragmentów DNA drobnoustrojów w materiale genetycznym wyizolowanym z próbki krwi pacjenta".

Innowacyjny produkt z UJ CM zdobył niedawno główną nagrodę w 2. edycji konkursu "Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki". O badaniach czytaj także w artykule zamieszczonym w tygodniku "Polityka".

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]