Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już u celu

24.01.2022
Prawdopodobnie można już powiedzieć, że się udało. W styczniu 2022 roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł pomyślnie główne etapy rozłożenia w kosmosie po grudniowym wystrzeleniu na pokładzie rakiety. Rozkładanie jego poszczególnych elementów zajęło tygodnie, ale to nic w porównaniu z projektowaniem, budową i testowaniem teleskopu, które trwały łącznie prawie 26 lat.
więcej o Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już u celu
Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie

18.01.2022
Czy stosowanie ludzkich odchodów w uprawach ma swoją zasadność? Czy tego typu podejście można rozważać w kategoriach zrównoważonego rolnictwa? Zapraszamy do lektury tekstu dr hab. Agnieszki Pajdak-Stós z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie
O dziedziczeniu dołeczków policzkowych

03.01.2022
Dr Andrzej Galbarczyk z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM pisze na blogu o tym, jak to jest z tą dziedzicznością dołeczków policzkowych. Za zgodą autora publikujemy treść jego artykułu.
więcej o O dziedziczeniu dołeczków policzkowych
"Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2

03.12.2021
Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii przeanalizowali infekcję wirusem SARS-CoV-2 przy użyciu tzw. "nożyc genetycznych", czyli systemu CRISPR-Cas9. Uzyskane wyniki, które zostały opublikowane w "Cells" dostarczają nowych interesujących informacji na temat replikacji wirusa. O szczegółach pisze Aleksandra Synowiec z Virogenetics - laboratorium wirusologii w MCB.
więcej o "Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2

25.11.2021
Zespół badawczy złożony z studentów i studentek Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, przygotował raport dotyczący Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności (GSWB)– projektu realizowanego w latach 2009-2014 mającego na celu zwiększenie skuteczności walki z bezdomnością w Polsce. Nad całością prac czuwał dr Maksymilian Galon z INPiSM UJ.
więcej o Analiza modelu Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności - omówienie wyników badań

16.11.2021
Naukowcy alarmują, że planowana budowa ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej podzieli Puszczę Białowieską, co w konsekwencji zamknie liczne szlaki migracyjne, uniemożliwi dyspersję zwierząt oraz ograniczy dostęp do bazy pokarmowej i partnerów rozrodczych. Komentarza w tej kwestii udziela prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Sztuczne bariery, czyli jak płoty i ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą zagrażać dzikiej przyrodzie
Udomowienie konia – najnowsze doniesienia

25.10.2021
Na stronie internetowej czasopisma Nature opublikowany został artykuł, pt. „The origins and spread of domestic horses from the Western Eurasian steppes”. Prezentuje on wyniki najnowszych badań genetycznych kopalnych populacji koni euroazjatyckich, z okresu od blisko 50000 do ok. 200 lat p.n.e. Członkiem licznego, międzynarodowego zespołu badawczego, którego wieloletnia współpraca zaowocowała powstaniem tego artykułu, jest m.in. dr hab. Marek Nowak, prof. UJ, pracownik Instytutu Archeologii UJ.
więcej o Udomowienie konia – najnowsze doniesienia
Dziennikarze laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

11.10.2021
W piątek, 8 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali przedstawiciele świata mediów - filipińska dziennikarka Maria Ressa i redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej „Nowej Gazety" Dmitrij Muratow za „ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest podstawą demokracji i trwałego pokoju". Decyzję Norweskiego Komitetu Noblowskiego komentują pracownicy Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Dziennikarze laureatami Pokojowej Nagrody Nobla