Wyniki sortowane według etykiety: uj

Czy i kiedy kobiety lubią macho?

01.02.2016
Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodzili badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazują, że ani poziom estradiolu, ani faza w cyklu menstruacyjnym nie muszą wpływać na ocenę atrakcyjności męskich twarzy przez kobiety.
więcej o Czy i kiedy kobiety lubią macho?
Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi [infografika]

23.01.2016
O odkryciach uniwersyteckich chemików związanych z heparyną, jedną z podstawowych, stosowanych w medycynie, substancji zapobiegających krzepnięciu krwi i problemach związanych z jej późniejszym usuwaniem rozmawiamy z prof. Krzysztofem Szczubiałką.
więcej o Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi [infografika]
Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)

15.01.2016
Jest takie przykre zjawisko, którego doświadcza każdy z nas. Ma potężny wpływ na naszą psychikę i ciało!
więcej o Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)
Polityka międzynarodowa: komentarze naukowców z UJ

15.01.2016
Naukowcy z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego UJ regularnie komentują sytuację polityczną na łamach nowo utworzonej strony internetowej.
więcej o Polityka międzynarodowa: komentarze naukowców z UJ
Dylematy krymskie. Historia, ludzie, konflikt

12.01.2016
Zimą i wiosną 2014 roku, Krymem wstrząsnęły dramatyczne wydarzenia, zmieniające polityczną rzeczywistość wschodniej Europy. Po miesiącach od tych chwil o konflikcie krymskim coraz mniej się mówi. Powracamy do tego tematu w rozmowie z prof. Ireną Borowik, ekspertem od spraw krymskich.
więcej o Dylematy krymskie. Historia, ludzie, konflikt
Prestiżowy grant europejski dla naukowca z MCB/UJ

08.01.2016
Z końcem 2015 roku Europejska Organizacja Biologii Molekularnej ogłosiła listę laureatów grantów 2015 EMBO Instalation Grants. Znalazł się wśród nich dr Sebastian Glatt, kierownik zespołu badawczego w Laboratorium Maxa Plancka z Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Prestiżowy grant europejski dla naukowca z MCB/UJ
Noc Biologów: Dermatoglify, DNA i obserwatorzy ptaków

07.01.2016
Czarny kot w trawie, sowa i nietoperz to symbole oznaczające, że zbliża się kolejna Noc Biologów: 15 styczeń 2016 roku, piątek.
więcej o Noc Biologów: Dermatoglify, DNA i obserwatorzy ptaków
1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?

04.01.2016
Czy czeka nas przełom w nauce i zaczniemy produkować wodór używając mikroorganizmów? Na pytanie dotyczące tego niezwykłego sposobu produkcji wodoru odpowiada dr Dariusz Dziga z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o 1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?