Wyniki sortowane według etykiety: uj

Rak szyjki macicy. Na drodze ku zapobieganiu przerzutom

04.01.2016
Główną trudność w leczeniu raka szyjki macicy stanowi zbyt późne rozpoznanie choroby, związane z wystąpieniem przerzutów. Wyniki badań prowadzonych w Collegium Medicum UJ rzucają nowe spojrzenie na blokowanie przerzutów tej choroby.
więcej o Rak szyjki macicy. Na drodze ku zapobieganiu przerzutom
Tomasz Garrigue Masaryk. Profesor prezydentem

04.01.2016
Naukowiec dobrym politykiem? Politykiem budującym państwo i społeczeństwo na fundamencie tego, co wyniósł ze swych studiów naukowych? Czy to możliwe?
więcej o Tomasz Garrigue Masaryk. Profesor prezydentem
Najlepsze w 2015!

28.12.2015
Które teksty z www.nauka.uj.edu.pl czytaliście najchętniej w 2015 roku? Do których wracaliście? Oto krótki ranking popularności za ostatnie osiem miesięcy (strona istnieje w sieci od maja 2015).
więcej o Najlepsze w 2015!

23.12.2015
Rozmowa osobista, prawdziwa, szczera, wpisująca się w świąteczny klimat myślenia o ludziach - tych bliskich i dalekich, tych pokrzywdzonych i tych, którym można pomóc. O pasji i marzeniach opowiada biolog, prekursorka badań nad "sztuczną skórą" dr hab. Justyna Drukała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o O sztucznej skórze, małym Mateuszku i fascynacji nauką - wywiad z dr hab. Justyną Drukałą
Alergia - powszechny problem krakowskich nastolatków

22.12.2015
Nawet co drugi uczeń krakowskich szkół może być alergikiem - informują naukowcy z Collegium Medicum UJ.
więcej o Alergia - powszechny problem krakowskich nastolatków
Bez cenzury. Zapis życia sprzed wieków.

15.12.2015
Od 2006 roku dr Jarosław Źrałka wraz z Wiesławem Koszkulem kieruje badaniami archeologicznymi w ruinach starożytnego miasta Majów – Nakum. Dzięki jego pracom możemy dowiedzieć się między innymi, że Majowie… ozdabiali swe budynki wyszukanym graffiti.
więcej o Bez cenzury. Zapis życia sprzed wieków.
Nie tylko pszczoły odpowiadają za zapylanie

03.12.2015
To pszczoły zwykle utożsamiane są zapylaniem roślin. Jak się okazuje z badań, w których uczestniczyli naukowcy z Instytutu Nauk o Środowisku UJ równie skutecznymi "zapylaczami" są inne organizmy.
więcej o Nie tylko pszczoły odpowiadają za zapylanie

Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.

02.12.2015
W Paryżu szczyt klimatyczny i debata, jak ograniczyć ocieplenie na naszym globie o 2 stopnie Celsjusza. A w Krakowie naukowcy publikują prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na miasta naszego regionu, między innymi stolicę Małopolski.
więcej o Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.