Wyniki sortowane według etykiety: uj

Zabawą przeciwko wojnie

28.02.2022
24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci.
więcej o Zabawą przeciwko wojnie
Mądra Książka Roku 2021

23.02.2022
Kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku przed nami! Już siódmy raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2021. A już w marcu głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni.
więcej o Mądra Książka Roku 2021
O dziedziczeniu dołeczków policzkowych

03.01.2022
Dr Andrzej Galbarczyk z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM pisze na blogu o tym, jak to jest z tą dziedzicznością dołeczków policzkowych. Za zgodą autora publikujemy treść jego artykułu.
więcej o O dziedziczeniu dołeczków policzkowych
Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!

21.05.2021
W czwartek, 20 maja, w trakcie Festival Copernicus, odbyła się szósta gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku. Dwie główne nagrody powędrowały do autorów książek "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry’ego Wolffa oraz "Miasto Potwór" Joanny Guszty.
więcej o Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!
Czarnobyl wiecznie żywy

20.04.2021
O pierwszych dniach po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ukrywaniu przed światem tego, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku i reakcji polskich władz pisze dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa UJ.
więcej o Czarnobyl wiecznie żywy
Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

25.02.2021
W dniach 15-20 marca br. serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu.
więcej o Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"
Rozpinanie kwantowej sieci

15.01.2021
O początkach Internetu w czasach zimnej wojny, rozwoju projektu ARPANET, kryptografii i sieciach kwantowych pisze dla nas dr hab. Jakub Mielczarek, fizyk z Instytutu Fizyki UJ, autor bloga Science-Technology-Future.
więcej o Rozpinanie kwantowej sieci
Deepfake - mydlenie oczu w XXI wieku

15.12.2020
Jest ich dwóch. Są ubrani w garnitury. Od listopada 2018 roku prezentują wiadomości w chińskiej telewizji. W marcu 2019 roku dołączy do nich kobieta. Ludzie? Nie. Humanoidy stworzone przez markę Sogou (chińska wyszukiwarka) i rządową agencję informacyjną Xinhua. O sztucznej inteligencji i deepfake’ach pisze dla nas dr Kamil Mamak z Katedry Prawa Karnego WPiA UJ.
więcej o Deepfake - mydlenie oczu w XXI wieku