Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?

19.05.2023
Co mówią nam wyniki I tury wyborów prezydenckich w Turcji. Czego można spodziewać się przed II turą wyborów? Jak głosuje społeczeństwo tureckie? O tym pisze dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z UJ.
więcej o Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?

22.03.2023
17 marca media obiegła informacja, iż haski trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Co w praktyce oznacza decyzja MTK tłumaczą w swoim artykule dr hab. Brygida Kuźniak i dr hab. Marcin Marcinko z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ.
więcej o Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Władimira Putina. Co to w praktyce oznacza?
"The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ

27.02.2023
Przedstawiamy wstęp do najnowszej publikacji Katedry Bezpieczeństwa Publicznego UJ "The War Must Go On. Dynamika wojny w Ukrainie i jej reperkusje dla bezpieczeństwa Polski" pod redakcją prof. Artura Gruszczaka, kierownika KBN UJ. Książka podsumowuje pierwszy rok pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Artykuły do publikacji przygotowali pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ.
więcej o "The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ
Mądra Książka Roku 2022

09.02.2023
Ósma edycja konkursu przed nami - kolejny raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Chcemy ponownie docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2022. W marcu, już tradycyjnie, odbędzie się głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku.
więcej o Mądra Książka Roku 2022
Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana

10.10.2022
W piątek, 7 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatami zostali białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki i dwie organizacje broniące praw człowieka — rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie tej nagrody komentują prof. Joachim Diec i dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana
Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux

06.10.2022
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę francuskiej pisarce Annie Ernaux. Decyzję Akademii komentują dla nas dr hab. Robert Kusek, prof. UJ, z Ośrodka Transnarodowych Badań Literackich i prof. dr hab. Wacław Rapak, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux
Tydzień Noblowski 2022 - komentarze

03.10.2022
Trwa Tydzień Noblowski 2022. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ

01.10.2022
Po dwuletniej przerwie Małopolska Noc Naukowców wróciła na Uniwersytet Jagielloński. W ostatni piątek września uniwersyteckie sale wykładowe i laboratoria zapełniły się dziećmi i młodzieżą.
więcej o Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ