Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Lista artykułów

Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!

Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!

21.05.2021
W czwartek, 20 maja, w trakcie Festival Copernicus, odbyła się szósta gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku. Dwie główne nagrody powędrowały do autorów książek "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry’ego Wolffa oraz "Miasto Potwór" Joanny Guszty.
więcej o Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!
Czarnobyl wiecznie żywy

Czarnobyl wiecznie żywy

20.04.2021
O pierwszych dniach po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ukrywaniu przed światem tego, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku i reakcji polskich władz pisze dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa UJ.
więcej o Czarnobyl wiecznie żywy
Mądra Książka Roku 2020

Mądra Książka Roku 2020

11.02.2021
Szósta edycja konkursu "Mądra Książka Roku" zbliża się wielkimi krokami. Już po raz kolejny współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2020.
więcej o Mądra Książka Roku 2020
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

10.10.2020
Tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została jedna z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych - Światowy Program Żywnościowy (ang. World Food Programme, WFP). Ten wybór komentują dla nas prof. dr hab. Artur Gruszczak z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego oraz dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ z Instytutu Nauk o Środowisku.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego
Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück

Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück

09.10.2020
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury po raz 16 w historii trafiła w ręce kobiety. O laureatce, amerykańskiej eseistce i poetce Louise Glück, piszą dla nas naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybór komentują dr hab. Radosław Rybkowski z Zakładu Kultury Amerykańskiej, dr hab. Zygmunt Mazur i dr Michał Choiński z Instytutu Filologii Angielskiej.
więcej o Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück
Tydzień Noblowski 2020 - komentarze

Tydzień Noblowski 2020 - komentarze

05.10.2020
Trwa Tydzień Noblowski 2020. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2020 - komentarze
Pierwszy koci mem

Pierwszy koci mem

24.09.2020
Popularność kotów w internecie to zjawisko, które od dłuższego czasu rozwija się z niegasnącym entuzjazmem. Nierzadko bywa ono nawet przedmiotem poważnych artykułów naukowych. Kocie filmy, kocie zdjęcia, komiksy, grafiki... Koty świetnie odnajdują się w memetycznej kulturze. Jak się jednak okazuje kot-mem nie jest wcale jakimś nowatorskim wymysłem ostatnich dekad. O historii kociego humoru pisze dr Agnieszka Fulińska z Zakładu Historii Powszechnej Nowoczesnej Wydziału Historycznego UJ.
więcej o Pierwszy koci mem
Czym żywili się nasi przodkowie? Wyniki badań nad przeszłymi dietami

Czym żywili się nasi przodkowie? Wyniki badań nad przeszłymi dietami

20.07.2020
Jak wyglądała dieta społeczności ludzkich, zamieszkujących ziemie polskie w epoce neolitu oraz w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza? Odpowiedzi na to pytanie udziela analiza izotopów węgla i azotu w kościach i szczątkach roślin uprawnych. Badania izotopowe nad przeszłymi dietami prowadzone są przez liczne grupy badawcze oraz instytucje naukowe, w tym także przez zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, czym żywili się nasi przodkowie, pisze dziś prof. Marek Nowak z Instytutu Archeologii UJ.
więcej o Czym żywili się nasi przodkowie? Wyniki badań nad przeszłymi dietami