Wyniki sortowane według etykiety: 1pytanie

Czym jest krzyżowanie roślin? Gatunki dzikie i stworzone przez człowieka

08.05.2018
Infografika, którą można znaleźć w tekście, przedstawia proces prowadzący do powstania cytrusów - grejpfrutów, cytryn i pomarańczy, które znamy współcześnie. Ich obecność w naszym menu nie byłaby możliwa bez krzyżowania roślin i innych metod selekcji. O tych zagadnieniach rozmawiamy z dr. Piotrem Klepackim z Ogrodu Botanicznego UJ.
więcej o Czym jest krzyżowanie roślin? Gatunki dzikie i stworzone przez człowieka

16.03.2018
Arabska Wiosna na Bliskim Wschodzie przebiegała odmiennie. W krajach pod wieloma względami podobnymi historia potoczyła się zupełnie inaczej - dochodziło do rewolucji lub wybuchu wojny domowej, wprowadzano reformy polityczne, ale znalazły się i takie miejsca, w których systemy polityczne przetrwały niezmienione. O wyjaśnienie tych różnic poprosiliśmy dr. Łukasza Fyderka z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Dlaczego w niektórych państwach arabskich doszło do rewolucji i przemian, a inne przetrwały niezmienione?

Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

28.11.2017
Drzewa, podobnie do innych roślin, produkują tlen. Wniosek nasuwa się sam – więcej drzew – więcej tlenu. Czy zatem remedium na smog w miastach są drzewa w dużych ilościach? Odpowiedź nie jest ani łatwa ani jednoznaczna. Na 1pytanie odpowiada dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?

14.09.2017
Jak powstają złoża ropy i gazu? Dlaczego Polska pod względem ich wielkości nie dorównuje Bliskiemu Wschodowi? Na te pytania odpowiada dr hab. Patrycja Wójcik-Tabol z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?

Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?

28.07.2017
Dla kobiecej stopy nie lada wyzwaniem jest całodniowe chodzenie w obcasach. Co tak naprawdę dzieje się z nogami w trakcie tego (wbrew pozorom) skomplikowanego procesu? Na to i inne pytania odpowiada dr hab. n. med. Artur Gądek – ortopeda i traumatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
więcej o Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?

Jak pogoda w kosmosie wpływa na nasz świat?

06.07.2017
Czy można przewidzieć pogodę w kosmosie? Jakie czynniki na nią wpływają? I w końcu jaki ma wpływ na warunki na Ziemi? Na te pytania odpowiada dr hab. Grzegorz Michałek z Obserwatorium Astronomicznego UJ.
więcej o Jak pogoda w kosmosie wpływa na nasz świat?

Co dzieje się z pokarmem, który zjadamy?

05.06.2017
Czy zastanawialiście się kiedyś, co dalej dzieje się z jedzeniem, które trafia do naszych ust? Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii śledzi podróż pożywienia przez nasze wnętrzności. Przy okazji rozprawia się z wieloma mitami, na przykład popularną ostatnio tzw. nieszczelnością jelit.
więcej o Co dzieje się z pokarmem, który zjadamy?