Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

Nagroda za inżynierię białek

04.10.2018
Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny chemii. W tym roku nagrodę zdobyli Frances H. Arnold za sterowaną ewolucję enzymów oraz George P. Smith i Sir Gregory P. Winter za rozwój metody wykorzystującej bakteriofagi (czyli wirusy atakujące bakterie) do selekcji białek o określonych własnościach.
więcej o Nagroda za inżynierię białek

Halluksy – czyli jak niszczymy swoje stopy

16.08.2018
Halluksy to przypadłość dobrze znana niejednemu z nas. Mimo to wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy, które w następstwie przeobrażają się w nieprzyjemną, bolesną i często trudną do zwalczenia deformację stopy.
więcej o Halluksy – czyli jak niszczymy swoje stopy

Kosmiczne cząsteczki-duchy

30.07.2018
Po raz pierwszy badacze wykazali źródło neutrin poza naszą galaktyką. Ultralekka i słabo dostrzegalna cząsteczka elementarna, dzięki obserwacjom promieniowania gamma znalazła swoje źródło w galaktyce TXS 0506+56 czyli w tzw. blazarze.
więcej o Kosmiczne cząsteczki-duchy

Dlaczego tak trudno znaleźć czterolistną koniczynę?

23.07.2018
Słyszeliście o ciągu Fibonacciego? Wiedzieliście, że jest on obecny w otaczającym nas świecie? Naukowcy nie wiedzą jeszcze dlaczego Matka Natura tak sobie upodobała cyfry i liczby ciągu Fibonacciego, faktem jest jednak, że zasługuje on na kilka słów wyjaśnienia.
więcej o Dlaczego tak trudno znaleźć czterolistną koniczynę?

Kosmiczna stacja paliw

20.06.2018
W lutym 2018 roku oglądaliśmy spektakularny start rakiety "Falcon Heavy" Elona Muska. Główny jej człon niestety nie wylądował pomyślnie. Zabrakło mieszanki paliwowej potrzebnej do lądowania. Zapas paliwa jest kluczowym elementem pomyślności lotów kosmicznych. Jedno z rozwiązań tego problemu opisuje Jakub Mielczarek, fizyk z UJ, autor bloga Science-Technology-Future.
więcej o Kosmiczna stacja paliw

Naukowe oblicze futbolu

18.06.2018
Czym jest mecz dla matematyka? „Pojedynczym podziałem przedziału jednostkowego na zbiory równej miary”. Czym jest mecz dla kibica? Ni mniej ni więcej tylko (aż) starciem dobra ze złem. Jak porównać te dwie nieprzystające do siebie materie?
więcej o Naukowe oblicze futbolu

Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]

24.04.2018
Nowe wyspy powstające w Arktyce są ewidentnym znakiem zmian klimatycznych, które dotykają północne obszary naszej planety. Badaniem tych, istotnych w skali globu, procesów zajmują się geografowie z UJ.
więcej o Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]

Eksperyment Łańcuchowy. Zbierz drużynę, stwórz machinę!

19.03.2018
Pod takim hasłem kryje się tegoroczna edycja Eksperymentu Łańcuchowego, wydarzenia, w trakcie którego każdy może poczuć się wielkim konstruktorem. Nauka i zabawa na całego!
więcej o Eksperyment Łańcuchowy. Zbierz drużynę, stwórz machinę!