Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

12.12.2017
W 1968 roku grupa komandosów z Korei Północnej przedostało się przez granicę z misją zamordowania prezydenta Korei Południowej Park Chung-hee. Zostali powstrzymani. Niewiele osób wie, że Południe szykowało odwet.
więcej o Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja

05.12.2017
W wesołym, przedświątecznym nastroju zabieramy naszych czytelników w wyprawę śladami Mikołaja – jego kulturowych wcieleń i zagadek. Naszym przewodnikiem jest dr Maciej Czeremski z Instytutu Religioznawstwa UJ, autor bloga „Marka i mit”.
więcej o Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja

AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

15.11.2017
Współtworzona przez badaczkę z UJ aplikacja w finale konkursu Digital Imagination Challenge! To powszechnie dostępne oprogramowanie na smartfony pozwoli np. osobom starszym w pełni cieszyć się filmem kinowym czy programem w telewizji.
więcej o AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

09.11.2017
Wiele osób opowiada i zaśmiewa się do łez z dowcipów o skąpych Żydach, leniwych Murzynach, czy Polakach-złodziejach. Inni jednak, żarty tego typu uważają za niesmaczne, prymitywne, obraźliwe a nawet społecznie szkodliwe. Czy mają rację? Czy określone poczucie humoru może być niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia?
więcej o Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

26.10.2017
23 października 2017 roku Uniwersytet Jagielloński gościł filozofa i badacza umysłu – prof. Daniela Dennetta. Jego wykład „Od bakterii do Bacha i z powrotem”, wygłoszony w ramach projektu Wielkie Pytania - przyciągnął rzesze słuchaczy. Dlaczego to właśnie Dennett wzbudził tak duże zainteresowanie?
więcej o Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

Firmy (z) duszą

22.09.2017
Większość firm ściga się w opracowywaniu taktyk wyciskania ze swoich pracowników ostatnich soków. To wszystko oczywiście w ramach poprawy efektywności działania. Czy może być inaczej?
więcej o Firmy (z) duszą

Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?

01.09.2017
Kreatywność, współpraca, rozwiązywanie praktycznych zadań i samodzielne poznawania świata - to hasła, które często pojawiają się w rozmowach o idealnej edukacji. Przyjrzyjmy się kilku szkołom, które wychodzą przed szereg i nie traktują ich jako wizji odległej przyszłości.
więcej o Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?