Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ dla Krakowa

UJ dla Krakowa

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Uniwersytet Jagielloński – akademicki ośrodek badawczy, prowadzący różnorodne badania na najwyższym poziomie. Kraków – prawie milionowe miasto, z ludźmi ciekawymi świata, mającymi swoje wątpliwości, aspiracje i wielorakie potrzeby. I uczelnia i miasto od dawna żyją w ścisłej symbiozie. Warto ją pielęgnowąć i umacniać. Temu służy cykl spotkań z nauką – "UJ dla Krakowa".

"UJ dla Krakowa" to: 1/. cykliczne wykłady połączone z dyskusją, 2/. popularnonaukowa forma prezentacji, 3/. prelegenci – naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Miejsce spotkań: Auditorium Maximum UJ, Aula Duża, ul. Krupnicza 33 w Krakowie
  • Wstęp bezpłatny, decyduje kolejność wejść na salę
  • Termin najbliższego spotkania: 18 stycznia 2018 (patrz niżej), start godz. 18.00 
  • Podejmowane tematy będą dotyczyć takich zagadnień jak smog, klimat miasta, zdrowie a zanieczyszczenie powietrza. Nie zabraknie także rozmów dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków, paradontozy, akumulatorów przyszłości czy np. alergii. Omówione zostaną także zagadnienia związane ze współczesną diagnostyką promieniowaniem jądrowym, bezpieczeństwie w mieście, a także przedstawione zostaną projekty rozwijające Smart City Kraków.
  • Kontakt: nauka@uj.edu.pl 

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie - klimat, analiza pyłów, skutki zdrowotne

18.01.2018

18.01.2018

miejsce: Auditorium Maximum UJ, Aula Duża, ul. Krupnicza 33 w Krakowie
godzina 18.00 - 20.00

Wstęp wolny. Decyduje kolejnosć przybycia na salę.

Aktualności i ciekawostki dotyczące tego spotkania w wydarzeniu na Facebooku

Tablice informacyjne, aplikacje na telefon, punkty pomiarowe – coraz więcej osób śledzi stan zanieczyszczenia powietrza. I choć problem ten nie dotyczy tylko Krakowa, to wyjątkowo, położenie miasta i związany z tym klimat, powodują szybki wzrostu stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? I kolejne pytania, które nasuwają się niemal automatycznie: jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?

Zobacz także: Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

Na te i wiele innych kwestii odpowiedzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas spotkania przedstawią także wyniki prac badawczych dotyczących zanieczyszczenie powietrza.

Eksperci:

  • dr hab. Anita Bokwa – klimatolog, adiunkt w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej (Wydział Geografii i Geologii UJ), zajmuje się badaniami z zakresu klimatu miasta, bioklimatologii, mikroklimatologii, klimatologii historycznej, edukacji przyrodniczej, autorka ponad 100 publikacji naukowych
  • prof. dr hab. Marek Michalik – geolog, pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych (Wydział Geografii i Geologii UJ), zajmuje się badaniami z zakresu mineralogii, petrologii, geochemii, aerozolii, problemów zanieczyszczenia środowiska, możliwościami wykorzystania odpadów przemysłowych.
  • dr hab. n. med. Ewa Konduracka, prof. UJ – kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych, pracuje w Klinice Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca UJ CM. Od wielu lat zajmuje się szeroko pojętym wpływem skażenia środowiska na zdrowie człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczenia powietrza.
  • Moderatorem spotkania będzie redaktor Dominika Wantuch z krakowskiej Gazety Wyborczej – zajmująca się m.in. problematyką smogu.

Po około godzinnym wykładzie, uczestnicy będą mieli możliwość zadania pytań prowadzącym. 
Zapraszamy!

 

REGULAMIN

Zobacz także: Dlaczego w chłodnych porach roku do Krakowa powraca smog? [video]