Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Facebook Cafe Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ dla Krakowa

UJ dla Krakowa

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Uniwersytet Jagielloński – akademicki ośrodek badawczy, prowadzący różnorodne badania na najwyższym poziomie. Kraków – prawie milionowe miasto, z ludźmi ciekawymi świata, mającymi swoje wątpliwości, aspiracje i wielorakie potrzeby. I uczelnia i miasto od dawna żyją w ścisłej symbiozie. Warto ją pielęgnowąć i umacniać. Temu służy cykl spotkań z nauką – "UJ dla Krakowa".

"UJ dla Krakowa" to: 1/. cykliczne wykłady połączone z dyskusją, 2/. popularnonaukowa forma prezentacji, 3/. prelegenci – naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Wstęp bezpłatny, decyduje kolejność wejść na salę
  • Kontakt: nauka@uj.edu.pl

12.05.2018

miejsce: sala A1-01 Wydziału Chemii UJ, Kampus UJ na Ruczaju

godzina 14.00 - 15.30

Wstęp wolny. Decyduje kolejnosć przybycia na salę.

W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania rozwojem oraz implementacją technologii opartych na alternatywnych źródłach energii. Badania związane z tego typu technologiami prowadzone są również na Uniwersytecie Jagiellońskim. W najnowszym wydarzeniu z cyklu „UJ dla Krakowa” o rozwoju baterii i akumulatorów w kontekście ich wykorzystania w pojazdach elektrycznych opowiadać będzie prof. Marcin Molenda, specjalizujący się w opracowywaniu nowych materiałów do nowatorskich urządzeń tego typu. Po wykładzie będzie też możliwość zadawania pytań. Serdecznie zapraszamy!

Ciekawe? Przeczytaj także: Magnetyczny rezonans jądrowy bez wielkich i drogich magnesów

11.04.2018

11.04.2018

miejsce: Auditorium Maximum UJ, Aula Duża, ul. Krupnicza 33 w Krakowie

godzina 18.00 - 20.00

Wstęp wolny. Decyduje kolejnosć przybycia na salę.

Większość z nas wie, że leki przyjmuje się raczej do posiłku, oraz że nie należy spożywać ich z alkoholem. Często bywa jednak, że kwestia bezpieczeństwa stosowania leków jest bardziej złożona i nie ogranicza się do tych dwóch dobrze znanych zasad. Na temat właściwych praktyk zażywania leków istnieje w świadomości społecznej wiele mitów, skutecznie podtrzymywanych przed internet i popularną prasę. Bywa, że sami nie wiemy, o co pytać, a lekarze nie zawsze z własnej inicjatywy spieszą z wyczerpującymi zaleceniami.

Jak więc bezpiecznie stosować leki? Które preparaty możemy ze sobą łączyć, a które nie? Czy niektóre potrawy mogą utrudnić wchłanianie leków? Jak zapobiec wyjałowieniu organizmu, kiedy w ramach leczenia musimy zrezygnować z pewnych składników diety? Na te i podobne tematy związane z bezpieczeństwem zażywania leków wypowiadać się będą prof. Jacek Sapa, dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ oraz dr farm. Paweł Paśko z tego samego wydziału, podczas najnowszego wykładu z cyklu „UJ dla Krakowa”.

Zobacz także: Po co nam gorączka?

REGULAMIN

15.02.2018

15.02.2018

miejsce: Auditorium Maximum UJ, Aula Duża, ul. Krupnicza 33 w Krakowie

godzina 18.00 - 20.00

Wstęp wolny. Decyduje kolejnosć przybycia na salę.

Wydarzenie na Facebooku

Relacja z wydarzenia

Niektórzy twierdzą że „smog” nie jest pojęciem ściśle naukowym, a raczej terminem używanym w celu komunikowania środowiskowego ryzyka dla zdrowia, dlatego też bywa różnie definiowany. Jednakże według większości definicji do jego powstania konieczne są określone warunki pogodowe, a nie tylko nadmierna emisja zanieczyszczeń powietrza, która ostatnio coraz częściej wymieniana jest jako jego główna i jedyna przyczyna. Kłopoty definicyjne to tylko jedna z trudności na jaką natrafiają naukowcy starający się badać wpływ smogu na ludzkie zdrowie. Podczas prezentacji ómwiono podobieństwa i różnice pomiędzy smogiem zimowym a smogiem letnim, a także znaczenie owych różnic dla praktyki zdrowia publicznego.

Przedstawiono też  wyniki badań przeprowadzonych przez Zakład Zdrowia i Środowiska w 179 lokalach mieszkalnych na terenie Krakowa w latach 2013-2016; wyniki 24 godzinnych pomiarów PM wykonanych mobilnymi pyłomierzami na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie w jakim stopniu stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 w powietrzu miejskim wpływa na ich koncentrację wewnątrz pomieszczeń, a także jakie inne czynniki mogą odgrywać znaczenie gdy staramy się chronić przed smogiem pozostając w domach.

Zobacz także: Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

Eksperci:

  • Bartosz Balcerzak -  adiunkt w zakładzie Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM. Z wykształcenia biolog oraz magister zdrowia publicznego. Od 2011 doktor nauk o zdrowiu (Wydział Nauk o Zdrowiu UJCM). Zainteresowania naukowe: analiza polityki zdrowia środowiskowego, a szczególnie ocena interwencji z zakresu prozdrowotnego kształtowania środowiska. Także badania percepcji oraz sposobów komunikowania środowiskowego ryzyka dla zdrowia.
  • Monika Ścibor - wykładowca w zakładzie Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM. Z wykształcenia lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista alergolog. Od 2002 doktor nauk medycznych (Wydział Lekarski UJ CM). Aktualne zainteresowania naukowe: wpływ czynników środowiskowych na ocenę jakości życia pacjentów z astmą oskrzelową oraz analiza zanieczyszczeń pyłowych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Po około godzinnym wykładzie, uczestnicy mieli możliwość zadania pytań prowadzącym. 
 

REGULAMIN

Zobacz także: Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach

 

odbyło się 18.01.2018

odbyło się 18.01.2018

Relacja i zdjęcia

miejsce: Auditorium Maximum UJ, Aula Duża, ul. Krupnicza 33 w Krakowie
godzina 18.00 - 20.00

Wstęp wolny. Decyduje kolejnosć przybycia na salę.

Aktualności i ciekawostki dotyczące tego spotkania w wydarzeniu na Facebooku

Tablice informacyjne, aplikacje na telefon, punkty pomiarowe – coraz więcej osób śledzi stan zanieczyszczenia powietrza. I choć problem ten nie dotyczy tylko Krakowa, to wyjątkowo, położenie miasta i związany z tym klimat, powodują szybki wzrostu stężenia i utrzymywania się zanieczyszczenia przez długi czas. Dlaczego klimat Krakowa jest taki specyficzny? Co znajduje się w zanieczyszczonym powietrzu, jaki jest jego skład i źródło pochodzenia? Co właściwie oznaczają podawane przez stacje pomiarowe skróty PM10 czy PM0,1? I kolejne pytania, które nasuwają się niemal automatycznie: jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczenie powietrza? W jaki sposób dostaje się do naszego organizmu?

Zobacz także: Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

Na te i wiele innych kwestii odpowiedzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas spotkania przedstawią także wyniki prac badawczych dotyczących zanieczyszczenie powietrza.

Eksperci:

  • dr hab. Anita Bokwa – klimatolog, adiunkt w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej (Wydział Geografii i Geologii UJ), zajmuje się badaniami z zakresu klimatu miasta, bioklimatologii, mikroklimatologii, klimatologii historycznej, edukacji przyrodniczej, autorka ponad 100 publikacji naukowych
  • prof. dr hab. Marek Michalik – geolog, pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych (Wydział Geografii i Geologii UJ), zajmuje się badaniami z zakresu mineralogii, petrologii, geochemii, aerozolii, problemów zanieczyszczenia środowiska, możliwościami wykorzystania odpadów przemysłowych.
  • dr hab. n. med. Ewa Konduracka, prof. UJ – kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych, pracuje w Klinice Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca UJ CM. Od wielu lat zajmuje się szeroko pojętym wpływem skażenia środowiska na zdrowie człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczenia powietrza.

Po około godzinnym wykładzie, uczestnicy będą mieli możliwość zadania pytań prowadzącym. 
Zapraszamy!

 

REGULAMIN

Zobacz także: Dlaczego w chłodnych porach roku do Krakowa powraca smog? [video]