Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]

Książki "Neandertalczyk" Svante Pääbo i "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" Katarzyny Radziwiłł są zwycięzcami konkursu na Mądrą Książkę 2015!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Uroczysta gala w naukowych przestrzeniach Synchrotronu Solaris zwieńczyła tegoroczny konkurs na "Mądrą Książkę 2015 - najlepszą książkę popularnonaukową dla dorosłych i dla dzieci". W obecności przedstawicieli wydawnictw, naukowców, mediów i wielu innych zaproszonych gości

Mądra książka 2015
Neandertalczyk Svante Pääbo

prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych uhonorował wydawnictwo Prószyński, polskiego wydawcę Neandertalczyka - laureata w kategorii książek dla dorosłych. Laur w kategorii książek dla dzieci przyznany został książce Jak zdobyć Nagrodę Nobla? wydawnictwa Muchomor.

Obie pozycje zdobyły najwięcej głosów jury, choć ich przewaga nad pozostałymi nominowanymi książkami nie była znacząca. "Było z czego wybierać" - podkreśla jeden z jurorów. To napawa optymizmem! Rynek ksiązki popularnonaukowej dynamicznie się rozwija i wciąż pojawiają się świetne, nowe pozycje, wydane - co warto podkreślić - niedługo po anglojęzycznych premierach. Dostrzegalne na półkach księgarskich są jednak wciąż  także książki nierzetelne, pozbawione konsultacji naukowych, a nawet fałszujące wiedzę. Stąd idea by tego rodzaju konkurs stanowił także podpowiedź dla czytelników, chcących oddzielić ziarna od plew - ksiażki dobre i bardzo dobre od słabych i szkodliwych - podkreślają współorganizatorzy tego przedsięwzięcia - Uniwersytet Jagielloński oraz Fundacja im. Euklidesa.

Mając na uwadze wspomniany dostatek dobrych pozycji, ale i chcąc jeszcze bardziej zmotywować wydawców do publikowaniach wartościowych książek popularnonaukowych organizatorzy przyznali dwie dodatkowe nagrody specjalne: Za szczególne skupienie się na strategiach i narzędziach promowania nauki Nagrodę Działu Promocji i Informacji UJ otrzymała książka Informacja jest piękna, autorstwa Davida McCandlessa (Wydawnictwo Naukowe PWN). Swoją nagrodę przyznali też redaktorzy strony www.madreksiazki.org. W tej kategorii laur powędrował do książki Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? Fransa de Waala (Copernicus Center Press).

 

Nagrodzone książki

Mądra Książka 2015 w kategorii "Dla dzieci"
Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Katarzyna Radziwiłł

Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów - to książka, w której Svante Pääbo, jeden z najgenialniejszych genetyków naszych czasów, opisuje kulisy swoich badań, od ich zarania aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 roku. To niezwykła opowieść o zagadkowym gatunku z rodzaju Homo, ale i historia narodzin nowej dziedziny nauki. Krok po kroku, śledzimy fascynację szwedzkiego naukowca najpierw egiptologią, potem mumiami egipskimi, aż wreszcie neandertalczykiem i człowiekiem z jaskini Denisowa, wymarłymi krewnymi Homo sapiens. W słowach książki czytelnik odnajduje naukowca - człowieka z krwi i kości, odpoczywającego, radującego się wakacjami, myślącego i wciąż mierzącego się z kolejnymi badawczymi tajemnicami. Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w drzewie genealogicznym ludzi. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy – i skąd pochodzimy, a przy tym to świetnie napisana i wciągająca lektura.

W Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Katarzyna Radziwiłł przybliża młodym czytelnikom najważniejszą nagrodę w świecie nauki. W jakich kategoriach jest ona przyznawana, kto o tym decyduje, kim byli polscy laureaci Nagrody Nobla, a kim sam fundator nagrody? - to jedne z wielu pytań, na które odpowiedź przynosi książka wydawnictwa Muchomor. Autorka daje też podpowiedzi przyszłym laureatom: jak przebiega ceremonia wręczenia nagrody, w co należy się ubrać? Jest też kilka przykładowych jadłospisów. :) Katarzyna Radziwiłł postawiła sobie również za cel przybliżenie niektórych osób i organizacji uhonorowanych Nagrodą Nobla. Towarzyszą im ilustracje autorstwa Daniela de Latoura, które same w sobie są swego rodzaju komentarzem, nawiązaniem do osiągnięć laureata i przybliżeniem jego wizerunku. Warto mierzyć wysoko i sięgać po najwyższe laury - tak można podsumować przekaz tej książki.

Polecamy również
Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]
W przestrzeni pytań o przyszłość [video]
Ewolucja i antropocen. Pytania o człowieka